Latest News

OUR MAIN SPONSORS




Click here for more »

 

 

Warriors Route Map

route_small1.JPG
Click on map to view full route map and directions for race

 

Race Results

2017 Top Sheet Results 

 

1st Male : BRIAN MacMAHON  0:52:51
1st Female : SARAH McCORMACK  0:59:28

2nd Male : JOHN TRAVERS  0:53:06
2nd Female : HEATHER FOLEY  1:09:13

3rd Male :  JAKE O REGAN  0:56:15
3rd Female : DEIRDRE GALVIN 1:10:54
 
1st Local Male :  MARTIN BRENNAN 0:59:54
1st Local Female : JESSIE SMITH  1:23:21
1st Local Veteran :  DEREK HUNTER  1:07:28

1st Male Vetern 45 - 54 :  DES McSHARRY 1:06:38
1st Female Veteran 45 - 54 :  MONICA HENRY  1:21:42

1st Male Veteran 55+ :  PETER DONOHUE   1:06:39
1st Female Veteran 55+ : JANE McGRATH  1:29:21

Team Winners :  THESE GOATS DO SHARE!
BRIAN MacMAHON
SEAMUS SOMMERS
AIDAN McMORELAND
TURLOUGH CONWAY

1st Young Warrior Male : MICHAEL MORGAN   0:17:00 (5KM)
1st Yound Warriors Female : UNA GRIFFIN  0:21:32 (5KM)

1st Walker :  NIAMH McDERMOTT  1:25:49 (10KM)

Full Results Sheet can be downloaded HERE



2016 Top Sheet Results 

 

1st Male : FREDDIE SITTUK  0:52:57
1st Female : ORLA DRUMM  1:03:17

2nd Male : BRYAN MC MAHON  0:53:16
2nd Female : HEATHER FOLEY  1:04:39

3rd Male :  JAKE O REGAN  0:54:03
3rd Female : EMMA DONLON 1:06:06
 
1st Local Male :  TURLOUGH CONWAY  0:58:17
1st Local Female :  AISLING MURPHY 1:19:05
1st Local Veteran :  DEREK HUNTER  1:08:11

1st Male Vetern 45 - 54 : EAMON MURPHY 1:04:28
1st Female Veteran : KAREN DOLAN  1:21:39

1st Male Veteran 55+ :  PETER DONOGHUE  1:07:04
1st Female Veteran 55+ : BERNIE KELLY  1:33:21

Team Winners :  SOFA KING FAST
JAKE O REGAN
SEAMUS SOMERS
DAMIEN KENNEDY
EMMETT DUNLEAVY

1st Young Warrior Male :  JACK CAWLEY  0:18:55
1st Yound Warriors Female : KAYLA MC GOWAN  0:24:11

1st Walker : PATRICK MC ELHINNEY  1:29:14 
 

Full Results Sheet can be downloaded HERE




2015 Top Sheet Results

 
1st Male : IAN CONROY 53:52
1st Female : HEATHER FOLEY 1:07:26

2nd Male : BARRY MINNOCK 54:57
2nd Female : EMMA DONLON 1:09:52

3rd Male : BRIAN FUREY 56:34
3rd Female : AUDREY COLREAVY 1:12:12

Male Veteran 45 - 54 : DEREK HUNTER 1:03:16
Female Veteran 45 - 54 : ANN HUNTER 1:18:51

Male Veteran 55+ : PETER DONOGHUE 1:06:30
Female Veteran 55+ : BERNIE KELLY 1:34:20

Male Local : TURLOUGH CONWAY 57:36
Female Local : LAURA JOYCE 1:22:20

Veteran Local : ANTHONY KINANE 1:14:44

Young Warrior (5K) Male : PADDY MC DERMOTT 20:01
Young Warrior (5K) Female : MIA MC MAHON 25:35

1st Walker 10K : PATICK MC ELHINNEY 1:29:07
(New Category - Fergal Conway Perpetual Trophy)

 

Full Results Sheet can be downloaded HERE


 

2014 Top Sheet Results

 

1st Male : BRIAN MC MAHON 0:52:18
1st Female : BREEGE CONNOLLY 1:02:01

2nd Male : BARRY MINNOCK 0:56:51
2nd Female : HEATHER FOLEY 1:07:04

3rd Male : RICHARD GORMAN 0:57:06
3rd Female : SINEAD FOWLEY 1:09:05

1st Local Male : Martin Brennan 0:58:57
1st Local Female : Kate Brown 1:19:30

Local Veteran : Mick Lucey 1:37:26

Male Veteran 45 -54 : Paul Mitchell 1:06:26
Female Veteran 45 - 54 : Ann Hunter 1:16:36

Male Veteran 55 and Over : Joe Stagg 1:16:58
Female Veteran 55 and Over : 1:14:06

Team Result : Sofa king Fast
Richard GORMAN
Seamus SOMERS
Jonathan HILL
Damien KENNEDY

Young Warriors Male 1st (5k) : Padraig Keane 0:18:05
Young Warriors Female 1st (5k) : Kellie Hopkins 0:27:46

Young Warriors Male 2nd : Leo Doherty 0:19:24


 

2013 Top Sheet Results

 

1st Male: BRIAN MC MAHON (Cloniff Harriers) 52:49
1st Female: BREEGE CONNOLLY (North Belfast Harriers) 1:03:06

2nd Male: EMMETT DUNLEAVEY (Sligo AC) 54:06
2nd Female: CATRIONA HIGGINS (Sportsworld) 1:09:49

3rd Male: ALLAN MAGUIRE 54:38
3rd Female: AISLING VAN RENSBERG 1:10:06

1st Local Male: KILLIAN O CONNOR 58:53
1st Local Female: ANN HUNTER 1:19:08

1st Male Veteran (45-54): LARRY KELLY 1:04:26
1st Female Veteran (45-54): LUCY BRENNAN 1:14:27

1st Male Veteran (55+): PETER DONOGHUE 1:08:54
1st Female Veteran: BERNIE KELLY 1:29:57

Local Male Veteran (Hennigan Perpetual Trophy NEW): PAUL DEERING 1:10:01

1st Male (The Gathering Trophy): LUKE JAMES 1:06:33
1st Female (The Gathering Trophy): EMMA KAY 1:16:36

Team Winners - A Sligo Selection
EMMETT DUNLEAVEY
SEAMUS SOMERS
AIDAN MC MORELAND
MICHAEL O CONNELL